Ayvalık’ta Sağcılık ve Solculuk

Şehrimizde tıpkı ülke genelinde olduğu gibi evrensel anlamından çok farklı anlamlara denk geliyor sağcılık ve solculuk kavramları. Hatta Ayvalık öyle özelliklere sahip ki ülkemiz genellemelerinden çok farklı şeylere rastlayabiliyoruz.

Mesela Ayvalık’taki en önemli sağcılar kimlerdir ?

Sermet Muter, Ahmet Tüfekçi, Recep Esen, Ali Nedim Güreli, Mehmet Sıray ve şu an aklıma gelmeyen bir dizi insan.

Peki en önemli solcular kimlerdir ?

İzzet Aygüner, Hikmet Denli, Ceynur Karagözoğlu, Hüsnü Erol, Hasan Bülent Türközen  ve yine şu an aklıma gelmeyen bir dizi insan.

Sağcıların sağcı oldukları konusunda kendilerinin itirazı, başkalarının da kuşkusu yok. Ama ya solcular ?

Solculuğun ana değerleri

1- Ezilenlerden yana olmak

2- Enternasyonalist olmak

diye tanımlanır çağımızda.

Bu saydığımız solcu olduğu iddia edilen kişilerin bu değerlerle uzaktan yakından hiçbir ilişkisi olmamıştır. Aslında sol değerler bu kişiler yüzünden yıpranmaktadır da diyebiliriz.

Olan biteni ancak tarihsel temelleriyle anlayabiliriz.

En önemli tarihsel olay Ayvalık için Mübadele’dir. Mübadele karşısındaki tutum kişinin politik tavrını da anlatır. Şöyle ki:

Mübadele ile gelen kişilerin bazılarına cumhuriyet hükumeti kendi eliyle bir burjuvazi yaratmak amacıyla büyük topraklar bahşetmiştir. Bazılarına ise “zeytinleri kime toplatacağız yahu” denilerek bir şey verilmemiştir. Yani “burjuvazi” ve “proletarya” devlet eliyle yaratılmıştır. Mübadele zenginleri cumhuriyet hükumetinin yanında yer almış ve her zaman CHP’yi desteklemiştir. Buna karşın mübadele yoksulları hep muhalif olmuşlar, Serbest Fırka, DP, AP gibi partilere oy vermişlerdir. Hatta MHP’ye meyledenlerin önemli bölümünün hem çok yoksul olmaları,  hem de  günlük yaşamlarında Yunanca konuşmaları,  ama boyunlarında üç hilalli kolye taşımaları kendileri açısından bir çelişki teşkil etmemiştir.

Ahmet Tüfekçi işte bunların bilinç altlarının dışa vurumu olarak sahneye çıkmıştır.

Ahmet Tüfekçi’nin siyasi destekçilerini kendisine çekebilecek esas siyasi çekim merkezi bu yüzden CHP ve türevleri olamaz. Ama gerçek bir sol hareket bu zemini kendisine çekebilir.

Gerçek bir sol hareket için CHP’nin kitlesi Ayvalık’ta probaganda hedefi bile olamaz.

“Ayvalık’ta Sağcılık ve Solculuk” üzerine 5 yorum

  1. selamün aleyküm buarada ayvalıkta en azılı sağcılardan biri benim oraya yanlış yazılmasın ülkücü olduğuma inaniyorum ve güveniyorum herzamanda arkadasındayım sözümün her nekadar öksüz kalsakta rahmetli başbuğum kalbimizde sağcı olarak tabir ettiğimiz büyüklerimede saygım sonsuzdur

  2. slm anlamadıgım konu yazınızda ılk başta solcular dıy tabır ettıklerınız nıye hep chp li

  3. bende edremit körfezinde yaşayan mübadele de selaniikten göçmüş bir ailenin evladı olarak söyleyebilirimki herkese eşit şartlarda toprak verilmiştir. Toprak dağıtılırken mübadeleden önceki hayat şartlarıda göz önüne alınarak toprak verilmiştir.

  4. ayrıca bu haberi yazanın siyasi görüşünü bilmiyorum ama Cumhuriyet ve Mustafa Kemal düşmanlığı yapma lütfen.
    Devrim Şehidimiz Ahmet Taner KIŞLALI’nın Dediği gibi.
    Ey Türk! Mustafa Kemal’i Tanrıya, Geri Kalan Herşeyi MUSTAFA KEMAL’e BORÇLUSUN

  5. 4. IDO seni tebrik ederim ben senin gibi dusunen biriyim ve MUSTAFA KEMAL olmasaydi bugun adin YANI veyahut yorgo olurdu Tebrikler 4 ido

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir