Bu tabloyu alacak Ayvalıklı yok mu?

49X34 cm resim ebat / 66x52 cm çerçeveli ebat
Gittigidiyorda satılıyor 3000 lira 1942 de yapılmış.
FUAT MENSİ DİLEKSİZ
” AYVALIK SAHİLİ ”
KARTON ÜZERİ YAĞLIBOYA
RESMİN ARKA
RES. KEMAL BENLİOĞLU’NUN İMZASI YER ALIYOR
ORJİNAL KOLEKSİYONLUK BİR ESER
FUAT MENSİ DİLEKSİZ ( 1880- Tire, 1965 )
idadi ve rüştiyedeki öğrenimini tamamladıktan sonra Fransa’ya gitti. Paris’te Despiau’nun atölyesinde çalıştı. Hocasının ölümü üzerine v. Marcuchi’nin atölyesine geçti. Almanya, italya ve yunanistan’da serbest sanatçı olarak yaşamını sürdürdü. Makedonya ve batı trakyada vatani görevler üstlendi. Trablusgarp’ta milis kuvvetleri kurarak düşmana karşı savaştı. Birinci dünya savaşının bitiminde mısır çöllerinden kaçırdığı çok miktarda altın varlığını ve belgeleri hükümete teslim etti. Dönüşte ingilizlere tutsak oldu, tutsaklıktan kurtulunca da, Avrupaya geçti. izmire yerleşti. Çanakkale zaferini simgeleyen izmir poligonunda  diktiği ilk heykel 1919 da yunanlıların izmir i işgali sırasında tahrip edildi. Kurtuluştan sonra izmirde yapılan Atatürk heykelinin yapımı sırasında Canonica ile çalıştı. Bu çalışma, italyan sanatçının Avrupa’da oluşturduğu heykel çalışmaları sırasında da sürdü.
Yurda dönüşünde , izmir ve yöresinin ( aydın, bergama, dikili, ayvalık ) doğal güzelliklerini tuvallerine yansıttı. Yaşamının sonuna doğru Tire’de yalnızlığa çekildi.
İzlenimci anlayışta çalıştığı peyzaj ve ölü doğa resimlerinin yanında, heykel sanatıyla yoğun biçimde ilgilendi. izmirde çanakkale zaferini temsil eden Mehmetçik Heykeli, İzmir Milli Kütüphane ve Vidinli Teyfik Paşa Büstü, izmir fuar alanındaki anıt, bu dalda gerçekleştirdiği başlıca yapıtlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir