Tren Ayvalık’a yaklaşıyor

İzmir Belediyesi’nin, Cumaovası-Aliağa Banliyö treni hizmete girdi.

Şu an her saati 5 dakika geçe

buy-kamagra-oral-jellies.com

, sabah 5’dan gece 10’a kadar tren seferleri var Aliağa’dan İzmir’e. Aynı şekilde Cumaovası’ndan da her saat başı Aliağa’ya seferler var. İleride bunların yarım saatte bire indirilmesi söz konusu. Ayrıca Halkapınr’da inip gene bir bedel ödemeden Bornova’ ya da Üçkuyular istikametine aktarma yapabiliyorsunuz.

 

“Bunun Ayvalık’la ilgisi nedir” derseniz şu: İzmir, Ayvalık insanının en çok işinin düştüğü yer. Mecbur kalmadıkça kimse Balıkesir’e gitmez.

 

İzmir’e gidiş için ise, deniz yolu bilerek ve isteyerek, yıllar önce yok edildiğinden tek yol vardır : karayolu. Karayolu ise bir tek firmanın pahalı, kalitesiz tekelinde. Gerçi bu tekel bir parça kırıldı, ama özde gene bir şey değişmedi.

 

Ayvalık-İzmir 15 lira. Rekabet nedeniyle bir firma 13’e düşürdü. Elbette bir süre sonra o da 15 yapacaktır. Yani eski tas eski hamam.

 

Bir sorun var Ayvalık-Aliağa da 15 lira. Yani Aliğa’da inip banliyö treniyle 1 lira 75 kuruşa İzmir’in istediğiniz yerine 1 saat içinde gitmek isterseniz bişey değişmiyor.

Bu parayı vereceksiniz yani.

Fazladan 1 saat otobüs yolculuğu yapıp, ihtimal zaten vereceğiniz şehiriçi ulaşım ücretini de göz önüne aldığınızda Aliağa’da inmek en doğrusu.

 

 

Kısacası Aliağa’dan İzmir’e gidip, dönmesi toplam 3,5 lira. 30 civarında durakta durduğu halde trenle, gideceğiniz yerin en yakınına hızlı ve doğrudan varıyorsunuz.

Ayrıca servis, belediye otobüsü, metro derdiniz olmuyor.

 

Otobüs firmalarının Aliağa için farklı bir fiyat vermemeleri anlaşılır şey değil. İlla ve illa insanları otobüslerin ilkelliğinde bir saat daha taşımak istiyorlar. Aslında bu onların da zararına. Otobüs firmaları yaptıkları işin insani olmadığına; modernlikle, akılcılıkla bir ilgisinin bulunmadığına kesinlikle inanmıyorlar.

 

Banliyö treni ferah, konforlu ve ucuz.

 

 

Vargolas yüz yıl önce , Ayvalık’a tren gelecek diye otel yaptırıyor. Abdülhamit’e yalakalık olsun diye de Hamidiye Camii’ni.

Tren gelmiyor Ayvalık’a. Otel hastane yapılıyor, şimdiki vergi dairesi. Hamidiye Camii de, Sakarya Camii oluyor.

 

 

Aliğa-Ayvalık arasında böyle bir trafik er ya da geç oluşacak. Burada otobüs firmalarının “fiyat vermeme” fırsatçılığını yerel yöneticilerin ele almaları gerekiyor.

Ama nerde öyle yöneticiler?

Hatırlarsınız, Ayvalık Belediye Meclisi toplantılarından birisinde şimdiki Belediye Başkanı ve Şimdiki milletvekili adayı olan kişiler, tren yolunun Ayvalık için “ütopya” olduğunu söylüyorlardı.

 

Onların bunu görmeleri için trenin Vargolas Otel’in önünden geçmesi lazım herhalde.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir