Su Hayattır, Hayat Bizimdir ! Hayatımız ve Geleceğimiz için…

Ayvalık’a bağlı Karaayıt Köyü halkı, geçimini hayvancılıkla sağlamaktadır.

Köye ait mera, Valilik kararı ile Hazineye verilmiştir.

Bu meraya, RUHSAT BİLE ALINMADAN, bir demir madeni şirketi tarafından, tesis yapmak amacıyla şantiye kurulmuştur.

Üstelik bu şantiye, MADRA BARAJININ SU HAVZASI İÇİNDEDİR!

Demir Madeni İşletmesi, hem köy halkının hem de Ayvalık, Küçükköy, Altınova ve Dikili’de bulunan insanların yaşamını tehdit etmektedir.

Bu durum HUKUKA, KAMU YARARINA ve ÇEVRE HAKLARINA AYKIRIDIR!

Köylüler, Balıkesir İdare Mahkemesi’nde, 28.05.2008 tarihinde, yürütmeyi durdurma istemiyle dava açmıştır.

Biz, Ayvalık’ta yaşayan çevre gönüllüleri olarak,

meraları ellerinden alındığı için hayvancılık yapamayacak köylüleri yurtlarından edecek,

iş makineleri 24 saat çalışacağından, gürültü ve kirlilik nedeniyle köyde yaşamı imkansız hale getirecek,

çevreyi geri dönülmez biçimde tahrip edecek,

su kaynaklarını kirletecek ve

TÜM CANLI YAŞAMI TEHDİT EDECEK

bu uygulamanın karşısında durmak için, duyarlı herkesi Karaayıt Köylülerinin yanında olmaya çağırıyoruz.

Olan-biteni kendi gözlerimizle görmek ve dayanışmamızı göstermek için Karaayıt Köyü’ne gitmek üzere, 20 Haziran 2008 – Cuma günü saat 17:00’de Cumhuriyet Meydanı’nda bekliyoruz.

AYVALIK ÇEVRE HAKLARI PLATFORMU

* Ücretsiz otobüs temin edilecektir.

“Su Hayattır, Hayat Bizimdir ! Hayatımız ve Geleceğimiz için…” üzerine 13 yorum

 1. açıkçası günümüzde yaşadığımız su kıtlığı sorununa çözüm bulacağımız yerde çevresindeki ilçelere ve köylere temiz su sağlayan buradaki barajın su havzası içerisinde bir demir madeni için tesis yapmak suyu kirletmektir.buda insanlık suçudur.lütfen bu konuda daha duyarlı olalım ve bu çevre katliamına izin vermiyelim.

 2. kendizi düşünmüyorsanız lütfen gelecek nesilleri düşünün unutmayın çocukların geleceğimizdir

 3. 21.yy yaşandığı şu günlerde insanların bu kadar cahil olması ne kadar ürkütücü LÜTFEN HERKEZ TEPKİSİNİ GÖSTERSİN

 4. bu bir çevre katliamıdır köylüler adına çok üzüldüm peki onların zaralarını bu şirket karşılayabilecekmi? şiddetle kınıyorum

 5. bn Antalyada yaşamama rağmen kayıtsız kalamıyorum lütfen sizlerde kayıtsız kalmayın ve bişeyler yapın

 6. bu zihniyet çok yanlış ve ülkemiz adınada çok üzücü bu şekilde devam edersek birgün içecek suyumuz kalmıyacak o gün gelmeden lütfen bişeyler yapalım

 7. geçen yaz mora (yunanistan-morea) adasında yangına şahit oldum.suyun değerini çok iyi biliyorum.bizim için bu kadar değerli olan suyun insafsızca kirletilmesine aşırı derecede karşı çıkıyorum.buna izin verenleri kınıyorum.

 8. Ne kadar da kolay kandırıyorlar insanları..Sıralıyorum
  1..Madra barajı koruma mesafesi 2 Km ve koruma sınırının dışında yapılmaktadır .
  2..Madra barajını ne ile kirletecek demir mi atacak baraja(hiç bir atığı yok)Kimyasal bir hiç bir madde kullanılmıyor tamamen fiziksel zenginleştirme
  3.. Arkadaşım diyor 21.yy da bu ne cahillik evet araştırmadan soruşturman yazıyo önüne gelen.Nereden biliyon kirletceni
  4..Karaayıt köyünden 5 aile bu işe karşı onlarda mera dedikleri yerleri kapatıp bahçe yapmışlar (işgal etmişlerdir.)Araştırın kimlerin bahçesi var orada
  5..Biz her yıl ülke olrak dünyadan 6 milyon ton demir cevheri alıyoruz ve 1 Milyar dolar para ödüyoruz. Bu mu vatanına sahip çıkma
  6..Gidin altın oluğa o çevreciyim diyenlerin villalarına bakın nerelere yapmışlar..asıl geri dönüşümü olmayan sorun budur..
  7..Kimlerin oyuncağı oldunuzun lütfen farkına varın gelişmiş ülkelerin maden çıkarma derinliği 250 metrelerde biz hala 50 metrelere varamadık

 9. veli arkadaş;
  20 hazirandaki toplantı köyde yapılacak.sen de gel.gel de kendi gözünle gör.karşı çıkanmı 5 kişiymiş,yana olanmı.
  gelde gör ,kendin gör,su havzasına zarar veriyormuymuş,vermiyormuymuş.hiç de merak etme aramızda maden mühendisleri,akademisyenlerde olacak.demir kaç metreden çıkar,bakır nereden çıkar.onu da anlatacaklar.

  yeterki gel,kendi gözünle gör.

 10. Benim bildiğim kadarıyla şu anda 26 kişi çalışıyo bir o kadarda çevre köylerden… 5 aile ve bunların çevresi olduğunu sana ispatlarım…Sebebide sizin mera dediğiniz yeri kapatmış bahçe yapmış… mesleğin ne bilmiyom ama ben mühendisim..Ve bu proje ODTÜ ve HACETTEPE üniversitelerinde 2 yıl arge çalışması yapıdıktan sonra tamamen türk hocalarının dizayn ettiği bir fabrika ..Bunlarda en az sizin kadar barajı mera yı bilen insanlar.Ruhsatsız çalışıyo deniyo hangi kurum göz yumuyo açıklayında bilelim.
  Ayrıca bildiğim kadarıya maden 2 km aşağıdan çıkıyo neden oraya kurmamışlar Çünkü madra barajı koruma mesafesinin dışına çıkmak zorundalarda ondan.
  Başka bir konu şu an o köydeki hayvan sayısının 5 katı tapulu meraları var git ilçe tarımdan öğren.
  DSİ nin orada 8 adet sondaj kuyusu açtıracağını ve her ay numuneler alıp sürekli kirliliği kontrol edeceğini biliyomusun.
  En önemlisi tamamen kapalı bir çevrim olduğunu ve hiç bir deşajının olmadığını biloyomusun …çok şey var yazacak lütfen herkes araştırsın

 11. bu çevrede 23 yıldan beri çalışan bir insanım.
  bu güne kadar çevre ve insanlar için çok mücadele verdim,her zaman haklının ve ezilenin yanında oldum ve hapilerde yattım insanlık ve gelecek iyi olsun diye.Ancak sizler öyle ön yargılı ve infazcısınız ki ben şaşırıyorum.Konuyu çok iyi biliyorum ve içinde bulundum bir süre.Tamamen gerçek dışı ve çevreciyim diyenlere yakışmayan bir mahkum etme düşüncesi var.Olayda ne çevreye zarar var ne de köylünün mağduriyeti ve rahatsız edilmesi.Lütfen bir konu hakkında yorum yapmadan önce araştırın ve birilerinin parsa toplama çalışmalarına alet olmayın.

 12. Özgür arkadaş gördünmü kaç tane köylü var destekleten,tekrar söylüyorum herkesin görüşüne saygımız var ancak dürüst olmak şartıyla, gediniz gördünüz ne zaman fabrikayı kurmuşuz ne zaman dereye su salmışız ve baraja kadar varmış.. size düşen o elinde ki şişe ile sayın belediye başkanıyla poz veren şahsı iddialarını ispata çağırmaktır. Yapmanız gereken eğer dürüstseniz mertseniz ispatlamaktır..Bu zenginleştirme tesisi tamamen kapalı bir sistem olup hiç bir atığı yoktur…
  Konuya yabancı olduğunuz nasılda belli,ben mühendisim maden nasıl çıkarılır bilirim..Benim demek istediğim gelişmiş ülkeler maden işleme derinliği 250 metre derken, bu bir kriter dir hani derlerye avrupada süt tüketimi kişi başı şu kadardır..Buda öyle;yani gelişmiş ülkeler 250 metre ortalamalarda biz 50 metrelerde değiliz..
  Ayrıca bu ve bunun gibi tesisler sadece türkiyede yokki bu avrupadada amerikadada hatta afrikadada aynı şekilde üretiliyo sorun ne anlamıyom araştırmadan bilmeden herkes çevreci üretmetelim mi? satınmı alalım? bu ülkeye her yıl 6 milyon ton demir cevheri ithal ediliyo ve 1 milyar doların üzerinde para ödüyoruz.
  telefonum 0532 777 54 21 kafanıza takılan her konuda yardımcı olmayada hazırım.. hoşcakalın

 13. dün köye gidene kadar inanılmaz bürokratik çelmelerler karşılaştık(umarım bunlar birbirinden bağımsız ,tesadüfi olumsuzluklardır.).yapılan toplantıya köylünün katılımıda ciddi düzeyde idi.madende çalışan bir mühendis olarak ,telefon numarınızı verip ,kendinizi muhattab ilan etmeniz güzel,takdşr edilesi bir davranış.ama siz bu mevzuda ekonomik çıkarları olan bir tarafsınız.açıkçası bu nedenden dolayı bu olayda çıkarı olmayan bir teknik personelden bilgi almayı tercih ederim.

  bizim itirazımız madene değil,madenin yerine.evet şu anda ortada bir tesis yok(ama olacak),doğal olarakda atık yok.hiç şüpheniz olmasın bu konuda bize teknik bilgiler verecek bağımsız kişi ve kurumlarlada temasımız olacak.(paneller vb.)oraya sizinde katılımınızı bekleriz,teknik bir dilde gerçekleşecek tartışmayı keyifle dinleriz.ama bu konu salt teknisist bir konu değildir,sularımızı ilgilendirdiği içinde toplumun sorunudur.

  selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir