dekonstrüksüyondan rekonstrüksüyona !!!

Buradaki eski bina Muharrem Onursal’a aitti. Yıllar geçti miras nedeniyle Nejat Sarlıcalı’ya nihayet satış yoluyla Sokol A.Ş. ye devrolundu. Hikaye de o zaman başladı.

“Bir gece ansızın” bina bir dozer tarafından “kazayla” yıkıldı. İlgili kişiler yargılandılar. Neler döndü belli değil. Buraya hiçbir biçimde bina yapılamıyordu.

Bir de ne görelim harıl harıl bir faaliyet. Bina yapılıyor levhada öyle yazıyor “eski eser rekonstrüksüyonu” sahibi Sokol, Mimar Müjdat Soylu.

Anıtlar kurulu nasıl izin verdi, belediye nasıl ruhsat verdi belli değil.

Rivayet muhtelif. Ayvalık Belediye’sinin Sokol AŞ ye 150.000 YTL borcu varmış falan filan. Yetkililerden açıklama bekliyoruz.

Bunlar ise daha önce Sokol tarafından yapılıp yıkım kararı verilen ve de 20 yıldır yıkılamayan villlar.

“dekonstrüksüyondan rekonstrüksüyona !!!” üzerine 4 yorum

 1. hasan cengiz muhalefet gibisin valla bu belediye’nin hiçmi yaptığı olumlu bir şey yok her konuda laf sokuyorsun bldye neden acaba
  eskiden bldy bilgi işleminde çalışıyordun seni çıkartıp işsiz bırakanlara
  neden ?şimdikinin onda biri kadar eleştiri yapmadın o zaman bldyde her şey dört dörtlükmüydü
  yada şöyle bir şey geliyor insanın aklına seninde yazında dediğin gibi
  ‘Rivayet muhtelif ‘tekrar aynı işte çalışmaman yahut belediye seni yeniden bldyde çalışman için iş teklifi yapmadığımı içinmi acaba bu kadar aşırı hassasiyetin belediye işleri için…… Kal sağlıcakla

 2. Öncelikle “rivayet muhtelif” arkadışın blog sitemizi ziyaretinden sevinç duydum. Her zaman beklerim. Ayrıca kendisiyle fikirlerini demokratik ortamlarda yüzyüze tartışmayı isterim.

  Hasan Cengiz Yazar

 3. mevzu bu haberi hangi şahsın ne amaçla verip vermediği değil.
  olay bir gerçekmidir yoksa asparagasmı?
  bunu hasan beyin ya da bir başkasının ifade etmesi gerçeği değiştirmez.
  bir vatandaş olarak bende en kısa sürede bu konuya yetkili mercilerden yanıt bekliyorum.

 4. Konuya en yakın kişi olarak kısa bir açıklama getireyim…
  Kısaca “Eski Eser” dediğimiz tescilli binaları izinsiz yıkmak yasaktır ve cezası vardır. Ancak, ilgili ve yetkili mercilerden izin alarak, “Eski Eser” yapının özelliğine ve niteliklerine göre, birçok değişiklik yapılması mümkündür. Hatta, çok zorunlu hallerde bu yapılar bir yerden başka bir yere taşınabilirler bile.. Bu işlemler belirli kural ve şartlara uyulması şartı ile mümkündür.. İnsan eliyle yapılmış yapılar “Eski Eser” de olsalar asla dokunulmaz (kutsal) değildirler.. Öncelikle bunu iyi kavramak gereklidir.. “Oraya yapı yapılamaz!” demek, bu konuyu hiç bilmeyenlerin
  kuruntusundan öteye geçmez..

  “Eski Eser” yapıyı bilerek veya bilmeyerek yıkan kişi yasalar uyarınca bedelini öder.. Ödemiştir de..

  Bazen de bu yapılar doğal afetler nedeni ile de yıkılabilirler.. O zaman ne yapacağız peki?.. Aslına uygun olarak yeniden yapmayacakmıyız?

  Bu tür, aslına uygun olarak yeniden yapma işlemlerine “Rekonstrüksiyon” denir.. Konu edilen şantiye alanındaki tabelada detaylı olarak tüm izinlerin “Sayı ve Tarihleri” yazılıdır..
  Bu konuda sanıldığı (ya da umulduğu gibi), sansasyonel birşey yoktur..

  Bilgilerinize sunarım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir