Çevre Konusunda İkiyüzlülükler

Bundan bir ay kadar önce “Ayvalık Çevre Hakları Platformu” kurulmuştu. Öncelikle Madra Barajı su havzasına giren Karaayıt Köyü’ndeki maden zenginleştirme tesisine yönelik bir çalışmaya girişilmişti. Bu amaçla yüzden fazla insanın katıldığı bir gezi de düzenlenmişti Karaayıt Köyü’ne.

Bundan bağımsız olarak GÜMÇED tarafından yine bir takım girişimlerde bulunulmuştu. İlçemiz MHP eski ilçe yöneticilerinden Avukat Levent Gurup para karşılığı avukat olarak tutulmuş ama konuyla ilgilenmemişti bile. Açtığı dava ise meranın köyün elinden alınmasının iptaline yönelik bir davaydı.

Ayvalık Belediyesi ise öğrenebildiğimiz kadarıyla (çünkü bu konuda görüşmeyi ve konuşmayı reddediyorlar) “su havzasının kirlenmesine yönelik” bir şikayet üzerinden dava açmaya çalışıyor.

Ayvalık Çevre Hakları Platformu, her iki avukatı da bu konuda uzmanlığı ile bilinen Arif Ali Cangı ile irtibatlandırdı. Ama her iki tarafın da bundan ne derece yararlandığı meçhul.

Tüm bunlardan ayrı olarak Karaayıt Köyü’nün 6 aydır suyu yok. Bunun nedeni ise daha önce 4 köyle birlikte kullanılan kuyunun pompasının elektriğinin TEDAŞ tarafından borcu yüzünden kesilmesi. Diğer köylere bu olaydan sonra İl Özel İdaresi artezyen kazıp su getirdiği halde Karaayıt’a bu yapılmamıştır. Maden şirketi ise kendi ihtiyaçları için artezyen kazmaya başlamıştır. Bu artezyenden de köye su verecektir. Köylü kendisine bu şekilde “sosyal rüşvete” doğrudan devlet tarafından muhtaç bırakılmıştır.

Tam bu noktada Deniz Baykal, Ayvalık’ı ziyarete gelmiş, meydanı kalabalık yapmak  için Ayvalık CHP ilçe örgütü Karaayıt Köylüleri’ne “size artezyen kazacağım” diyerek meydana toplamıştır.

Fakat bu olaydan bu yana köyde Ayvalık Belediyesi bir çalışma yapmamıştır.

Aynı şekilde köylüler İl Özel İdaresi’ne de defalarca dilekçe yazmalarına rağmen bu konuda bir cevap gelmemiştir.

Bunun üzerine Ayvalık Çevre Hakları Platformu değişik zamanlarda defalarca Ayvalık Belediyesi’nden randevu istemiş ama randevu alamamıştır, en son randevusuz olarak belediye başkanının yanına gitmeleri ise yetkili memurlar tarafından engellenmiştir.

Durum böyle olunca Ayvalık Çevre Hakları Platformu 25 Temmuz tarihinde belediye ve ilçe özel idaresi’nin topluca ziyareti kararlaştırmıştır. Bu duyulunca GÜMÇED ve ADD Ayvalık temsilcisi Ertan Abalı tarafından köylülere belediye başkanının köye geleceği bildirilmiş ve eylem yapmamaları istenmiştir. Bunun üzerine 25 temmuz tarihli eylem iptal edilmiştir.  Belediye Başkanı basın ve kamuoyu önünde 28 ya da 29 temmuz da Karaayıt Köyü’ne gideceğini beyan etmiştir.

Bu gelişmelere bakıldığında aslında tüm yerel yöneticilerin tüm Madra su havzasını kirletecek bu durumdan en azından 2 yıldır haberli olduklarını, ama durumu değiştirmek için kıllarını bile kımıldatmadıklarını ortaya koymaktadır.

Konu basına yansıyınca “lütfen” ilgilenir gibi yapmışlardır.

Eminim 5-10 yıl sonra “Madra Barajı suyunun artılması ihalesi” açılacaktır ve şimdiki bazı mahalli yöneticilerimiz de o ihalelere girecektir (!)

Aslında Ayvalık Belediyesi’nin ve elbette Küçükköy ve Altınova Belediyeleri’nin konuyla ilgilenmemelerinin çok basit bir nedeni vardır: Suyu zaten satacakları için ilgilenmelerine ne gerek var? Onu da satın alacak şirket düşünsün !!!

Ayvalık Belediyesi de elde ettiği parayla daha fazla gösteriş ve reklam yapsın !!! Zaten devir imaj devri ! “Nasıl olduğun”değil “nasıl göründüğün” devri !!

“Çevre Konusunda İkiyüzlülükler” üzerine 2 yorum

  1. Yörenin yoksul köyü Karaayıt(veya Karahayıt)’ın kısır politik hesaplara, kötü siyasetçilerin çapsız oyunlarına kurban edilmesi bu devirde affedilmesi imkansız bir insanlık suçudur. Bir köy halkı susuz, gelirsiz, ümitsiz bırakılarak yokolmaya zorlanıyor. Böyle bir muamelenin hayvanlara karşı yapılması bu devirde vahşet olarak nitelendiriliyor. El insaf! bunu kendi ırkına, yurttaşına, dindaşına yapanlara diyecek söz bulamıyorum. Layıklarını bulsunlar………

  2. Barajın kirleneceğini söylüyosunuz. Bunu yazsana nasıl kirleneceğini bilimsel olarak açıklasana hakikaten merak ediyorum. EN KISA ZAMANDA BEKLİYORUZ MERAK VE SABIRSIZLIKLA…
    Sayın belediye başkanını ve zavallı dediğin o köylüyüde ve manşet yapan o gazeteyide pet şişedeki suyu İSPATLAMAYA çağırıyorum..
    Hepsi bir oyun burada inanın herkes bir rant peşinde maddi veya siyasi ve bazılarıda figuran.
    Ayvalık belediyesi önce kendi KANALİZASYON sorununu çözsün, zira çevciyim diyenler, zira siz gazeteciler. Nereye aktığını biliyomusunuz ayvalığın kanalizasyonun… sonra karaayıt ın sorununu hepberaber çözelim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir