Altınova bitiyor

Madra Çayı'non bir zamanlar denize kavuştuğu yer. Hızla aşınıyor.
Altınova sahilinde muazzam bir tuzlanma var. Görüştüğümüz çevre sakinleri ektikleri herşeyin kuruduğunu belirttiler.
Madra Barajın'ndaki su. Bu su niçin biriktiriliyor?

Biliminsanları Altınova’da bundan 8000 yıl önce tarım yapıldığını belirlemişlerdi. Asıl adı bilindiği üzere Ayazment’tir, Altınova’nın. Ova, Madra Çayı’nın aliviyonları tarafından oluşturulmuştur.  Bundan 15 yıl önce bitirilen ve on yıldır da su tutulan Madra Barajı artık çay yatağına su salmıyor. Böyle olunca Altınova’nın yeraltı suları hızla tuzlanıyor. Denizin  hareketleriyle de sahil aşınıyor. Yeni aliviyonlar gelmeyince toprak kendini yenileyemiyor. Sarımsaklı plajındaki kumlarda bile belirgin bir azalma var. Madra Barajı hangi akla hizmetle yapıldı bilinmez. Civarda daha çok zeytin tarımı var ve zeytin su istmez ! Şehirlerin içme suyu ise hala hazırda artezyenlerden karşılanıyor. Yörede pamuk/pancar da yetiştirilmediğine göre bu barajın amacı ne??

Milyonlarca lira hem de doğal dokunun geri gelmeyecek şekilde bozulmasına yol açtı. Önümüzdeki on yıl içinde Altınova’daki tarımsal üretim ortadan kalkabilir.

Anlaşılan Baraj suyun özelleştirilmesi kapsamında uluslararası şirketlere rant sağlamak amacıyla yapıldı. Bedeli de bizlere ödetiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir