Yaşamı Kucaklayarak İşgali Reddetmek

Filistin’de zeytin hasadı başlıyor. Akdeniz’in en önemli zeytin kaynaklarından biri olan Filistin’de zeytin üreticileri köylerinden edilmelerine, utanç duvarının ve illegal yerleşimlerin inşası için zeytinliklerinin buldozerlerle yerle bir edilmesine, su kaynaklarının radikal yerleşimciler tarafından zehirlenmesine ve yoksulluğa rağmen ve tüm bunlara inat tüm dünyadan ve İsrail’den dayanışma gönüllüleri ile birlikte zeytin tyoplamaya hazırlanıyor.
Uluslararası Dayanışma Hareketi tarafından tüm internet kanallarında çağrısı yapılan zeytin hasadı, Filistin halkının topraklarına duyduğu tarihsel ve ekonomik bağlılığın yanı sıra İsrail hükümetinin savaş ve işgal politikalarına karşı bir direniş biçimi olmayı sürdürüyor. Kültürel bir ritüel haline gelen hasat, bu dayanışma ile her yıl bir direniş şenliğine dönüşüyor.

Geçen yedi yılda, engellemeler ve kuşatmalar nedeniyle zeytin hasadındaki verim gözle görülür biçimde düştü, üreticilerin pazara ulaşmaları bir yana çoğu zaman kendi zeytinliklerine ulaşmaları bile kontrol noktalarındaki saatler süren aramalar nedeniyle mümkün olamadı. 2000 yılının Eylül ayından bu yana duvarın ve illegal yerleşimlerim inşası için sökülen zeytin ağaçlarının sayısı yarım milonu geçti. Bir tarım toplumu olan Filistin’in yaşama kanalları bu şekilde tıkanmaya çalışıldı. İşte bu yüzden her yıl uluslararası dayanışma gönüllüleri Filistin’deki zeytin hasadı için bir araya geliyor.
Zeytin Hasadı Kampanyası, Filistinli ailelerle bir arada olabilmek için, “gerçekte” neler olduğuna tanık olabilmek için önemli bir olanak sağlıyor. Aynı zamanda pek çok uluslararası gönüllünün olması, zeytin hasadı sırasında Filistinlilere saldırılarda bulunan radikal yerleşimcileri engelliyor. 2006 hasadı, İntifada’dan bu yana zeytin hasadında hiçbir çiftçinin ölmediği ilk yıl oldu. Geçen yıl meydana gelen tek olay uluslararası bir dayanışma gönüllüsünün bulunmadığı bir anda bir zeytin üreticisinin şiddetli şekilde dövüldüğü durumda yaşandı. İsrail’den ve dünyanın dört bir yanından gönüllülerin varlığı, Filistinlilere hak arama mücadelelerinde umut veriyor.

İki günlük bir eğitimden sonra zeytin hasadına girişen gönüllüler, Filistinli ailelerin evlerinde ya da uluslararası barış kamplarında kalıyor ve zeytin hasadı dışında Batı Şeria’da İsrailli ve Filistinli barış güçlerinin utanç duvarına ve kontrol noktalarına karşı yürüttüğü eylemlere katılıyor.

Bu yıl yapılacak Zeytin Hasadı-2007 kampanyası, Filistinli ve İsrailli gönüllüler başta olmak üzere uluslararası eylemcilerin Uluslararası Dayanışma Hareketi aracılığıyla Filistin işgali ile ilgili farkındalığı artırmanın ve şiddetsiz eylem yöntemleriyle mücadeleye destek vermenin bir yolu. Filistinli zeytin üreticileri ve uluslararası eylemciler, bu işgalin bitmesi ve o duvarın yıkılması gerektiğini daha yüksek sesle haykırabilmek için herkese çağrı yapıyor. Ekim2de yapılacak hasada katılmak için hala şansınız var. Ayrıntılı bilgi, yolculuk ve konaklama bilgileri için: www.palsolidarity.org

“Yaşamı Kucaklayarak İşgali Reddetmek” üzerine 6 yorum

  1. GERÇEKTEN YAPILAN BUNCA İŞKENCEYE BİR DUR DİYEN OLMALI…
    BUNU YAPACAK OLANDA BİZİM DEVLET DİYE NİTELENDİRDİĞİMİZ KURUMLARDIR.AMA ARTIK BU ACIMASIZ İŞGALLERE KARŞI ÇIKACAK ONLARI DURDURACAK DEVLET KALMADI…

  2. insanların bu kadar acımasız olduğunu bilmezdim.buna artık son yeter artık insanlar bu kadar işkence çekmesin

  3. YAPILAN İŞKENCE VE EZİYETLER KARŞISINDA DEVLETİN DAHA BİLİNÇLİ DAVRANMASI GEREKİRKEN,ONLAR BİZİ VE BİZİM GİBİLERİ BU DURUMA DÜŞÜRENLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDELER…

  4. ben bu işkenceye son verilsin istiyorum. artık kadınlar,çocuklar ,bebekler ölmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir