Kente karşı suç !

“Bina ile zina çoğaldı başımıza taş yağacak” derler. Ayvalık Gümrüğü yeni yapılan limana taşınıyor. Güzel… Şehir içindeki resmi binaların (okullar ve hastaneler dışında) şehir dışına taşınması iyi olur. Fakat şöyle bir durum var. Yeni yapılan gümrük binasının hemen 100 metre ilerisinde Yunanlılardan kalma eski hastane binası şimdi de vergi dairesi binası olarak kullanılan yer var. Mademki gümrük binasının yeni limana hakim bir yere yapılması elzemdi, bu vergi dairesi binası kulllanılsaydı ve vgbinasi.jpgergi dairesi de deniz kenarı olmayan bir yere yapılsaydı ? Olmaz mıydı? Devlet denizi vatandaşa kapatmak için elinden geleni yapıyor.

Bir de şu yeni yapılan gümrük binasının görgüsüzce, cahilce yapılışına ne demeli? Bu bina 40 metre sola ya da sağa yapılsaydı ne olurdu ? Vatandaşlar denizi görürülerse kıyamet mi kopar ? Bu binanın sözüm ona “modern” çizgilerine, koca pencerelerine gelince “akılsız insanların akıllı binası” demek gerekiyor. Nasıl ısıtılacak ve nasıl soğutulacak ? Sürekli ekonomi.jpgolarak klima çalışacak … eee … sonra da doğru dürüst bir bina yapımı için gerekli maliyet 8-10 yıl içinde elektrik faturası olarak bizim cebimizden çıkacak. Peki şu güzelim vergi dairesine, şu güzelim fabrika (evet fabrika) binasının zarafetine, görkemine bakmamak ne demek? Gümrük binasını ve Migros binasını çizenler diplomalarını hangi gecekondu üniversiden almışlar? Bunlar evlerinin oturma odasını tuvalet diye kullandıklarına eminim.

Peki bütün bunlara izin veren belediyeye ne demeli ?vergidairesi.jpg

Binmiş bir KOÇ alametine gidiyor kıyamete.

KOÇ yatırım yapacakmış ? Ne yatırımı ? Üretim ? Sabun ? İmalat ? Hayır efendim market açacak 100 kişi çalışacakmış. Markette çalışmak “iş” midir allah aşkına ? Bu tür “iş”lere dünya çapında MAC-iş deniyor. Yani part-time, yani sigortasız, yani sendikasız, yani uzmanlaşma, geliştirme, yaratılık karşıtı tam bir kölelik. “Oğlum-kızım boşta geziyor” demesinler işi. Bol prim-az maaş işi. Bu tür bir “iş” 200 kişiyi işsiz bırakır şuraya yazıyorum.

Neden eski sabunhanelerdmigros.jpgen birisini açıp gerçek “iş”in ne olduğunu göstermez belediye ? Piyasadaki sabunlardan daha kaliteli ve ucuz sabun-sabun tozu üretmek bizim için “iş”ten bile değil unuttunuz mu? Ayvalık insanı o kadar beceri yoksunu mu?

Çünkü böyle bir üretim tekellerin “işi”ne gelmez de ondan… Siyaset ya tekellerin borazanı olarak yapılır ya da halkın sözcüsü olarak.

 

 

“Kente karşı suç !” üzerine 6 yorum

 1. Ayvalıkta yaşamıyorum.sadece yıl boyunca 1 ay kadar kalıyorum.bundan 35-45 sene öncede her geldiğimde 1 aydan fazla kalmazdık,ailecek.Herneyse,benim iletişim kurmak istediğim kişi Hasan Cengiz Yazar beyefendidir.Böyle bir Ayvalık tasarımı yaptığı için tebrik ediyorum kendisini.Anladığım kadarıyla duyarlı biri olduğu kadar da hassas bir vatandaş.benim şikayet ettiğim hususların çoğu zaten sizler tarafından bilinmekte;amacım sadece bu konuları hatırlatmak vede toplum olarak salak olmadığımızı ifade etmektir.
  1) Migros,Tansaş gibi monopol şirketler olduğu sürece ,Ayvalık gibi otantikliği ile bilinen ilçelerimiz zanaat ve imalatçılar açısından yerin dibine vurmaya mahkumdurlar.
  2)Sarmısaklı,Badavut,Laka mevkii nin öte tarafı yada Şeytan sofrası gibi bölgelerin Küçükköy Belediyesi’nin sınırlarında yer alması ; bu bölümlerdeki inşaat faciaları,çam ağaçları kesilerek arazi yaratılması,kalitesiz otel &motel,pansiyonların peydahlanması,bunca önlemlere rağmen kanalizasyon atıklarının halen denize boca edilmesi,caddelerin ve tali yolların yama içinde yamuk yumuk olması,İzmir yolundan sarmısaklı mevkiine sapan o muhteşem kırmızı taşlarla döşenen (yıllarca döşenemeyen)yolların durumu gibi problemler – Ayvalık Belediyesinin yada Ayvalıkta ve Cunda da oturan insanlarınızında pekala sorumluluk alanındadır. kaçmayı veyahut,problemleri Küçükköy Belediyesine atarak sıyrılmayı gerektirmez.
  3)Cunda da restore edilen chapel ve değirmenin Rumlar olduğu kadar,Türkler açısından da değeri büyüktür.Halka kapalı-ortodoks bir zihniyetle gelişmiş olan geçmişteki o talihsiz açılış günü üzerine sadece Ahmet Tüfekçi ve bazı efradlarının velveleleri dışında İlçe sakinlerinin fazla bir reaksiyonu neyazıkki olmamıştır.Bu gerçekten üzücüdür.Ayvalık ilçesi belki hepimizindir ama öncelikle siz AYVALIK’lı LARINDIR.Bu konularda esneklik,maalesef tarihimizde bizlere çok pahalıya malolmuştu;hepimiz dün gibi hatırlarız.
  4)Belki Ayvalık tostu,hoşmerim yada lor tatlısı gibi unsurlarla anılmanın bir sakıncası yok tabiiki ; fakat uluslararası havaalanı ile anılarak yurtiçi ve yurtdışından daha kaliteli ve organizasyonlu turist gelmesi vede dünya pazarına girilmesi çok daha önemlidir bildiğiniz üzere.60’lı ve70’li yıllarda çocukluk dönemimdeki turistlerin şu anda Ayvalıkta olmaması acaba sadece ülkemizin güney kıyılarının 4 ay vede Ayvalığın sadece dolu dolu 2 aylık bir yaz sezonu içermesi ile mi ilgili acaba?.Belki bilirsiniz 60’lı dönemlerde (kabaca 70’li yılların ortalarına kadar)Ülkemizde sayfiye denildiğinde anılan yerler; Erdek,Aliağa ve Ayvalık idi.Neyazıkki bunca tarih,altyapı vede turizm önceliğine rağmen Beldeniz,Bodrum,Kuşadası,Marmaris,Antalya,Alanya yada Çeşme gibi beldelerden sonra anılmaya başlamıştır.(son 7-8 yıldır Cunda daki kültür,yerleşim,restorasyon faaliyetlerini saymaz isek).
  Yazdığım bu düşüncelerimi , tasarlamadan ve plan yapmadan yazıyorum.Web sayfanıza bugün ilk defa girdim;ve en baştaki o tarihi eski panaromik Ayvalık gravürünü gördüğüm anda tüylerim diken diken oldu.Hele dinlediğim o 2 adet Rumca parça beni iyiden iyiye marazi yaptı.Söyliyeceğim son söz :
  Arkadaşlar,Ayvalık gerçekten dünyada görülebilen en kendine özgü ve tarih açısındanda hatırı sayılır zenginlikte bir bölgemizdir.Bunu atlamıyalım.Örneğin kardeş Yunan halkının özellikle yeniden ele geçirmek istediği bölgelerimizden birkaçı ; Ayvalık,İzmir vede Çeşme bölgelerimizden başka yerler değildir.Bunları lütfen UNUTMAYALIM……………

 2. Gümrük binası son derece modern görünümlü, ayvalığa hiç yakışmadı. Tamam, işlevsel olabilir ama ayvalığın mimari yapısına uyan bir bina olmalıydı. Mardinde bir apartman vardır, şehir komple taş ev ve dünya mirası, taş evlerinin orta yerinde … gibi çıkar, görünür, işte bu bina da ona benzedi. Estetik yoksunu, kültüre, tarihe saygısız insanların yaratımı bu kadar oluyor işte.

  Cundadaki kilise ve değirmen yapıldı, kötü mü oldu? Ayvalık değer kazandı. Keşke büyük olan kilisenin de tamirine başlansa. Avrupa birliğinden iki milyon euro alındı falan deniyordu, ama herhalde daha alınmamış… Macaristanda bir türk hamamı görmüştüm, 400-500 yıllık, pırıl pırıl bakımlı idi. Kötü milliyetçilik yapmayalım, bize de vatana da turizmimize de zararı oluyor.

 3. benım sıkayetım balıkesır armutcuk subesınde kı kasıyer kızlarımız sankı alıs werıse degılde pavyona geldımı farkedıyorum makyaj degılde kafasını sokmus helekı o parfum kokuları abdesımızı kacıracak cınsten bu nu tatlı bı dılle uyarmıstım bır defasında kızımız bana mudurumuz un kesın emrı var dedı boyle seymı olur dedım bende gercekten aıle marketı olmaktan cıkmaya baslamıs hıssıne kapıldım geregının gereklı mercılere ulastırılmasını ıstıyorum saygılar

 4. benım sıkayetım balıkesır ayvalık armutcuk subesınde kı kasıyer kızlarımız sankı alıs werıse degılde pavyona geldımı farkedıyorum makyaj degılde kafasını boya kutusuna sokmus helekı o parfum kokuları abdesımızı kacıracak cınsten bu nu tatlı bı dılle uyarmıstım bır defasında kızımız bana mudurumuz un kesın emrı var dedı boyle seymı olur dedım bende gercekten aıle marketı olmaktan cıkmaya baslamıs hıssıne kapıldım geregının gereklı mercılere ulastırılmasını ıstıyorum saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir