İkonomos : Büyük Kurucu

ikonomos Ayvalık’ı Ayvalık yapan kimdir? Diye bir soru sorulsa bunun cevabı elbette Papaz İkonomos olur. İkonomos bir köy olarak devraldığı Ayvalık’ı bir kent haline getirerek gelecek kuşaklara bırakmıştır.

Yoğun bir yağmur ardından Altınova ve Gömeç’i su basar. Ayvalık ise yalnızca ıslanır. O kadar. Sorumsuzca yapılan bazı mahalleler ve binalar da eski plana uygun yapılsa hiç sorunsuz bir şehirdir Ayvalık.

Toplu taşıma yerine otomobillerin yeğlenmesi gün geçtikçe şehrimizi içinden çıkılmaz bir trafik kargaşasına sokuyor. Son Belediye Meclisi toplantısında belediye meclisi üyeleri iktidarı ve muhalefeti ile birlikte demir ve deniz yolunun Ayvalık için bir ütopya olduğunu iddia edebildiler. Demokrasi yok Ayvalık’ta, demokrasi olsa ulu orta böyle saçmalayabilir mi birileri?

Benim bir ütopyam var.

Armutçuk-Ayvalık-Cunda, Ayvalık-Armutçuk-Cunda arasına 10 dakikada bir kalkacak deniz taşımacılığına başlansın. Biletler mesela 25 Kuruş’tan olsun. Tekne uygun birkaç iskeleye de uğrasın nasıl olur?

“İkonomos : Büyük Kurucu” üzerine 5 yorum

  1. Övülmesi gereken kim ise o övülmeli. Papaz,Kürt, Çerkez,Laz veya Türk güzel işler yapan, hayata değer katan kim varsa ayakta alkışlanmalı saygı duyulmalı. Toprağın bol,mekanın cennet olsun PAPAZ ikonomus

  2. yaziklar olsun bu yazilanlara ve yazanlara.
    Hasan Cengiz Yazar bu kadar da olmaz.tühhh beee

  3. Ben 15 yaşındayım belki düşüncelerim hatalı olabilir ama papaz ikonomos’u gören olmadı ve sanırım buraya yorum yazanlar da sadece buradaki okuduklarına göre yorum yazmışlardır…
    Bence bir kişi hakkında yorum yaparken daha önce o kişi hakkında bilgi alınmalı,daha sonra kişi hakkında yorum yapılmalıdır.Kimse kimseyi(bu kişi ölmüş sahi olsa…)bilgilenmeden suçlamamalıdır..!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir